Barani deklasovali Martin, Košice padli u nováčika z Piešťan

16.02.2013 Celý región

Bratislava 15. februára (TASR) - Hokejisti Banskej Bystrice v zostave s ôsmimi juniormi a jedným dorastencom deklasovali v piatkovom zápase 48. kola extraligy doma Martin 5:0 a získali definitívu účasti v play off, keďže Žilina prehrala doma s Nitrou 1:2. Talentovaný útočník Peter Valent premiérovo nastúpil za seniorov HC'05 a stal sa najmladším hráčom histórie extraligy.

Debut v drese "baranov" zažil vo veku 15 rokov, 11 mesiacov a 29 dní. O dvadsaťdeväť dní tak Valent prekonal doterajšieho rekordéra Mariána Gáboríka, v súčasnosti kanonier New Yorku Rangers nastúpil na svoj prvý extraligový zápas 13. marca 1998 v drese Dukly Trenčín proti Liptovskému Mikulášu vo veku 16 rokov a 27 dní.

Líder zo Zvolena získal dva body v Poprade po výhre 3:2 po predĺžení, Skalica prehrala na ľade Trenčína 2:6. V poslednom súboji piatka Košice prehrali na ľade nováčika z Piešťan 2:5.

ŠHK 37 Piešťany - HC Košice 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Góly: 14. Mertel, 21. Hudec, 38. Škadra, 40. J. Ručkay, 58. Melichárek - 29. Matúš Chovan, 58. Jenčík, Rozhodovali: Lokšík - Brath, Holienka, vylúčení: 5:6, navyše: 37. Klouda (Košice) 5+DKZ za napadnutie zozadu, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, 1847 divákov.

Hostia z Košíc začali toto stretnutie lepšie. Hneď v 1. min domáca obrana zabudla na Jenčíka, ktorý sám pred bránou trafil len do domáceho brankára. V identickej situácii sa v 3. minúte ocitol Haščák, ale tiež namieril len do Tomeka. V 7. minúte sa do dobrej streleckej pozície dostal Henrich Ručkay, ale jeho strela mierila len vedľa brány. Podobne dopadli aj šance domácich v dvoch presilových hrách, ale po ich skončení v 14. minúte Mertel z rohu klziska trafil presne do vinkla.

Druhý gól pridali Piešťany na začiatku druhej tretiny po tom, čo Hudec dorazil Melichárkovu strelu za Hyláka. Domáci pokračovali v tlaku, ale ich strely mierili buď vedľa, alebo ich košický brankár s prehľadom pochytal. V 29. minúte však Matúš Chovan v závare pred domácou bránou dotlačil puk za bránkovú čiaru a znížil. Dvojgólové vedenie mohol domácim prinavrátiť Henrich Ručkay, ale v samostatnom nájazde mieril len vedľa brány. V 37. minúte hosťujúci Kolba zrazil domáceho Nemca a dostal trest do konca stretnutia. Domáci tak mali možnosť hrať presilovku a do konca druhej časti ju využili zásluhou Škadru a Jakuba Ručkaya. Jakub Ručkay svojim gólom vyhnal z brány Hyláka, ktorého miesto zaujal náhradník Riečický.

V tretej časti domáci bránili svoj náskok a nepúšťali sa príliš do útoku. Košičania však nevedeli nájsť recept na piešťanskú obranu a do veľkých šancí sa nedostávali. V 57. minúte Peško nastrelil žrď a už o pár sekúnd Melichárek strelil piaty gól Piešťan. Hosťom sa nakoniec podarilo aspoň znížiť po tom, čo Jenčík tečoval Cebákovu strelu na domáceho brankára.

Roman Sýkora, asistent trénera Piešťan: "Diváci dnes videli dobrý hokej. Dostali sme sa síce zo začiatku pod tlak, ale postupom času sme začali preberať iniciatívu a veľmi nám pomohol prvý gól, po ktorom sme sa upokojili. Zápas sa lámal na konci druhej tretiny, keď sa hosťujúci hráč nechal vylúčiť do konca stretnutia a my sme strelili dva góly. Nakoniec sa nám podarilo doviesť zápas do víťazného konca, čo nám po troch predchádzajúcich prehrách môže veľmi psychicky pomôcť do ďalších stretnutí."

Milan Staš, tréner Košíc: "Hrali sme zle. Z piatich gólov sme domácim prihrali na štyri. Nepomohli nám ani zmeny v zostave, jednoducho sme odohrali zlý zápas a za takýto výkon mužstvo v žiadnom prípade pochváliť nemôžem."

XXX

Dukla Trenčín – HK 36 Skalica 6:2 (2:0, 2:1, 2:1)

Góly: 10. Marosz, 12. Rusnák, 21. Mikula, 34. Lelkeš, 51. Otčenáš, 59. Bokroš – 24. Šátek (z tr. strieľ.), 51. Lažo. Rozhodovali: Husička, Mikula (obaja ČR) – Výleta, P. Šefčík, vylúčení: 5:9, navyše Bobček (Skalica) 5+DKZ za údery, presilovky: 4:0, oslabenia: 0:1, 1910 divákov.

Pod Čákovým hradom sa úvod stretnutia trošku natiahol pre problémy s ľadovou plochou, ktoré nastali za jednou z bránok. Oba tímy sa aj vďaka tomuto zdržaniu dostávali do tempa ťažšie, no domáci to zvládli lepšie a v priebehu dvoch minút v polovici prvej tretiny využili ponúknutú presilovku o dvoch hráčov na strelenie dvoch gólov. Najskôr sa v 10. minúte presadil po biliardovej kombinácii Marosz a o 100 sekúnd neskôr dorazil za dezorientovaného brankára hostí z bránkoviska puk Rusnák. Dukla bola do konca prvej tretiny lepším tímom, no z ďalšieho množstva gólových šancí sa nepresadili postupne Pardavý či Lelkeš a v závere ani Sojčík.

Druhá tretina priniesla dramatické dianie na ľade. Dukla mala raketový nástup a skóre sa menilo už po dvadsiatich dvoch sekundách hry. Hostia sa nechali prečísliť a trojica Lelkeš – Sojčík – Mikula zakombinovala na biliardový spôsob s gólovým zakončením tretieho menovaného. V 24. minúte pohrozili aj hostia. Šátek bol faulovaný v koncovke a nariadené bolo trestné strieľanie, ktoré následne skalický útočník premenil strelou ponad pravé rameno brankára Nagya. Ten sa stal dôležitou postavou ďalších minút, počas ktorých podržal svoj tím pri skalickej zvýšenej snahe o strelenie gólu. V spleti striedajúcich sa vylúčení sa napokon podarilo streliť Trenčanom tretí presilovkový gól v 34. minúte, kedy sa po prihrávke Pozníka uvoľnil Bagin a jeho strelu tečoval za Lipovského chrbát Lelkeš.

Tretiu časť hry hrali domáci veľmi umne a v 51. minúte dokázali ešte navýšiť svoj náskok. Imrichovu strelu tečoval pred Lipovským Otčenáš, ktorý si pripísal prvý gól v drese Dukly. O 36 sekúnd neskôr ešte vykresal iskierku nádeje pre Skalicu Lažo gólovou strelou z osi klziska, no v 56. minúte ju pochoval Bobček nezmyselným napadnutím jedného z domácich hráčov. Za to si vyslúžil päťminútový trest do konca stretnutia, v ktorom padol ešte jeden gól, keď v 59. minúte prestrelil Bokroš z prvej všetko, čo mu stálo v ceste.

Róbert Kaláber, tréner Trenčína: "V konečnom dôsledku rozhodla prvá tretina, do ktorej nastúpili obe mužstvá ofenzívne naladené. Niekoľko šancí sme mali my, niekoľko súper. Vedenia sme sa napokon ujali dvomi gólmi v presilovej hre. Presilovky nám išli, čo bolo základom tohto víťazstva. Od stavu 3:1 sme sa snažili zamerať na pozornú obranu tak, aby sme kontrolovali hru. Plusom je len to, že sme pridali ďalšie góly."

Martin Pešout, tréner Skalice: "Mrzí ma, že naša séria výborných výsledkov skončila takýmto spôsobom. Na druhej strane to môže byť lepšie ako prehrať zápas inkasovaným gólom v poslednej minúte. Chcel by som pogratulovať domácim k víťazstvu. My sme faulovali príliš na to, aby sme dnes s nimi mohli hrať vyrovnanú partiu. Inkasovali sme štyri góly v oslabeniach, a preto sme prehrali."

XXX

MsHK DOXXbet Žilina - HK Nitra 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Góly: 34. T. Sýkora - 28. Kmeč, 58. Bene. Rozhodovali: T. Orolin, M. Gašparík - Bogdaň, Snášel, vylúčení: 4:4 na 2 min, presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, 961 divákov.

Žilina, ktorá prekvapila v predchádzajúcom kole víťazstvom u lídra vo Zvolene, sa chcela vytiahnuť aj na tretiu Nitru. Už po 58 sekundách si išiel sadnúť na trestnú lavicu Jokila, ale v početnej výhode domáci Mareka Laca výraznejšie nepreverili. V 8. minúte unikol Tománek, ktorého ľahký pokus po ľade Žigárdy pohotovou reakciou zastavil. V ďalšom priebehu diváci veľa hokejovej krásy nevideli. Opticky aktívnejší boli Nitrania, lenže zbytočne veľa kombinovali a do zakončenia sa dostávali iba sporadicky. Obrazom ich efektivity bola presilová hra, v ktorej Žigárdy prakticky nemusel zasahovať.

V prostrednej časti pokračoval podobný hokej s miernou prevahou hostí. Podstavek v dobrej možnosti nastrelil len žrď, ale Kmeč v 28. minúte už elegantne zasunul puk spoza brány za Žigárdyho chrbát. Po inkasovanom góle Žilina zvýšila tempo a Tomáš Sýkora v prečíslení dvoch proti jednému presne mierenou strelou vyrovnal. Pred sirénou mohli ísť domáci dokonca do vedenia, prihrávku Gulu na osamoteného Vargu však zachytila obrana hostí.

V treťom dejstve začali hrať oba tímy ofenzívny hokej a snažili sa strhnúť víťazstvo na svoju stranu. Valášek v čistej šanci minul, na opačnej strane strieľal Kmeč do Žigárdyho a Bača do žrde. V 49. minúte prihrával Sýkora Troligovi, ktorý netrafil Lacovu bránu. V záverečnej desaťminútovke sa tempo upokojilo. Keď sa zdalo, že zápas dospeje do predĺženia, Nitrania udreli. V 58. minúte rozhodol o zisku troch bodov po nahrávke Nováka spoza brány Matej Bene.

Slavomír Chlebec, tréner Žiliny: "Dnes nám snaha nechýbala, ale urobili sme veľa individuálnych chýb, ktoré Nitra využila. Po oťukávacej prvej tretine sme v druhej prejavili väčšiu túžbu a vyrovnali sme. V poslednom dejstve sme chceli udržať aspoň remízu, ale po chybe nášho obrancu sme dostali gól. Nedokázali sme zopakovať výkon zo Zvolena. Chýbalo nám nasadenie a bojovnosť, takže sme si nezaslúžili bodovať."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Prvá tretina bola obojstranne opatrná, v druhej oba tímy viac otvorili hru. Šance mali aj domáci, podarilo sa im vyrovnať. V závere sme chceli uchmatnúť nejaké body, čo sa nám gólom dve minúty pred koncom po chybe domácich podarilo. Za víťazstvo sme veľmi šťastní."

XXX

HK Poprad - HKM Zvolen 2:3 pp (1:2, 0:0, 1:0 - 0:1)
Góly: 12., 60. Stals - 5. Puliš, 10. Brabenec, 62. P. Zuzin. Rozhodovali: D. Konc - M. Korba, Smrek, vylúčenia: 2:2, presilovky: 1:0, oslabenia 0:0, 1309 divákov.

Hostia začali lepšie a častejšie sa ocitávali v obrannom pásme súpera. Ich prevaha rezultovala v prvý gól Puliša, keď Sidor pri dorážke nevedel, kde je puk. Zvolen o 5 min zvýšil, keď hlavný rozhodca Daniel Konc neprerušil hru a Brabenec vydoloval puk z postoja popradského brankára – 0:2. Poprad si vybral oddychový čas, hral presilovú hru, no takmer inkasoval, keď Kovačevičovi ušiel Škvaridlo. Zvolenský útočník však bránu minul a vzápätí Lotyš Stals strelil z bezprostrednej blízkosti kontaktný gól. Vyrovnanie mal na hokejke Jabrocký, no Zvolen vďaka skvelému Šimkovi odolal.

Poprad v úvode druhej časti prežil oslabenie a z protiútoku po Jabrockého strele Vaic tesne minul puk pred poloprázdnou Šimkovou bránou. Zvolenčania boli strelecky aktívnejší, najmä ich prvý útok si vedel pred Sidorom vytvoriť tlak, no bez gólového efektu.

V tretej tretine pokračovala márna snaha Popradu vytvoriť si výraznejší tlak. Nebezpečný bol najmä tretí útok Vaic-Stals-Smotrila, lotyšskému centrovi Stalsovi však druhý gól v zápase Šimko dobrým zákrokom nedoprial, nevyšiel ani Brejčákov teč v presilovke. Na opačnej strane Lukáš Jurík trafil iba tyčku. Zvolen mal zápas jasne v rukách, až pokým 2,5 min pred koncom Juraško zbytočne nevyhodil puk do siete a domácim ponúkol presilovku. Tí ju zahrali zle, v hre bez brankára takmer inkasovali, no Zvolenčania nevyužili ani tlak pred prázdnou bránou a 16s pred koncom Šimko pomedzi betóny inkasoval z hokejky Hvilu, ktorý poslal zápas do predĺženia. V ňom sa individuálne presadil Zuzin a zabezpečil Zvolenu dva body.

Milan Jančuška, tréner Popradu: "Hrali sme lepšie ako v Košiciach. Mrzia prvé dva góly, také dorážky súperovi nesmieme dovoliť. Vrátili sme sa gólom do hry, no škoda druhej tretiny, počas ktorej sme mali viaceré prečíslenia. Vyrovnaný zápas vyústil v zaslúženú remízu v závere."

Peter Mikula, tréner Zvolena: "Zápas sme mali dobre rozohraný, súpera sme však našim oslabením posadili na koňa a začali sme mať problémy. Záver sme nezvládli, ale aspoň, že sme uhrali nejaké body a odčinili domácu stratu bodov so Žilinou."

XXX

HC'05 Banská Bystrica - MHC Mountfield Martin 5:0 (2:0, 1:0, 2:0)
Góly: 15. Melkumjan, 19. Styk, 31. Češík, 50. Ketner, 51. Devečka. Rozhodovali: Jura, Müllner - M.Junek, Rovenský, vylúčení: 8:7 na 2 min., navyše Devečka (Ban. Bystrica) a Hollý (Martin) na 10 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1347 divákov.

V úvodnej tretine mali viac z hry hráči Banskej Bystrice, čo vyjadrili aj gólovo v závere prvého dejstva. Skóre otvoril v 15. Melkumjan, ktorý dorazil strelu Ziga. V 19. minúte bolo 2:0, keď Styk nahodil puk od modrej a ten prekvapil brankára Šúreka. V druhej tretine nabrala hra väčšie tempo, no hráči mali aj horúce hlavy a rozhodcovia viac vylučovali. V 31. minúte po peknej prihrávke Styka premenil na 3:0 samostatný nájazd Češík. Potom sa začalo iskriť, po dva dvojminútové plus desaťminútové tresty tak po bitke dostali domáci Devečka a Martinčan Hollý, rozhodcovia s nimi mali plné ruky práce. Tresty však zaúradovali a hlavy sa vychladili. Barani kontrolovali proti poslednému tímu tabuľky hru a snažili sa držať puk, ich niekoľko chýb v rozohrávke ale hostia nepotrestali.

V tretej tretine domáci potvrdili prevahu a v 50. minúte v presilovke strelou od modrej zvýšil na 4:0 Ketner, ktorého gólu predchádzala pekná akcia Dantona a Jána Sýkoru. Vzápätí na 5:0 zvýšil Devečka, keď predtým strela Šimuna skončila len na tyčke martinskej bránky. Po piatom góle Šúreka striedal v bránke hostí Volentier. Bystrica si záver postrážila a postúpila definitívne do play-off, keďže Žilina prehrala doma s Nitrou 1:2.

Vladimír Országh, tréner Banskej Bystrice: "My sme dnes nastupovali s ôsmimi juniormi a jedným dorastencom, mladí borci bojovali a oddreli si to. Chlapci chceli. Súper nás podcenil, ale naši nechali na ľade srdiečko a pri takomto výkone sa aj chyby prehliadajú ľahšie."

Róbert Pukalovič, tréner Martina: "Z našej strany ani nemôžem čo povedať. Autobus sme mali dobrý, šofér bol spoľahlivý, cesta bola príjemná a hráči sa počas zápasu pohybovali v týchto dimenziách. Keď moji zverenci zbadali súpisku súpera asi si mysleli, že výhra je doma, ale bol to obrovský omyl. Takýmto výkonom by sme nevyhrali ani so štvrtákmi."